Osma godišnja konferencija o društveno odgovornom poslovanju, CSR Forum, održana je 7. decembra u Narodnoj biblioteci Srbije, Skerlićeva 1, i u hotelu Crystal, Internacionalnih brigada 9, Beograd.
Prepodnevne sesije, Narodna biblioteka Srbije
U okviru centralne panel diskusije Stanje CSR-a u Srbiji, govorili su stručnjaci i predstavnici društveno odgovornih kompanija koje posluju u Srbiji: Veran Matić, Predsednik, Savet za društveno odgovorno poslovanje, Privredna komora Srbije; Goran Stupar, Corporate Affairs Senior Expert, Heineken Srbija; Željka Ćirić Jakovljević, Direktorka marketinga i korporativnih komunikacija, Eurobank Srbija, Jovana Mehandžić Đurđić, Menadžerka za održivi razvoj, IKEA SEE i Neven Marinović, Izvršni direktor, Forum za odgovorno poslovanje.
Fokus je bio na aktuelnim trendovima, izazovima i mogućnostima za razvoj CSR-a u Srbiji, kao i mogućnosti za dalje unapređenje praksi u oblasti društveno odgovonog poslovanja. Razmatrana je i uloga države u stvaranju okruženja koje podstiče kompanije da deluju na društveno odgovoran način, kao i glavne prepreke sa kojima se kompanije susreću prilikom implementacije njihovih CSR aktivnosti i mogućih načina za njihovo prevazilaženje, te je istaknuto i da mediji treba da budu otvoreniji za praćenje društveno odgovornih inicijativa kompanija, kako bi doprineli širenju dobrih korporativnih praksi u Srbiji.
O stanju CSR-a u Holandiji, prisutnima je govorila Direktorka za međunarodnu saradnju i razvoj biznisa, CSR Netherlands – Bernedine Bos, koja je izjavila su transformativni biznis modeli budućnost u društveno odgovornom poslovanju, te da je uključivanje održivih principa u lanac nabavke kompanije veoma značajan za njihov dalji razvoj.
Za više informacija o iskustvima iz Holandije, možete preuzeti prezentaciju Bernedine Bos.
Nakon toga, Doc. dr Nataša Krstić publici je najavila popodnevnu sesiju Preporuke za unapređenje Zakona o zapošljavanju i profesionalnoj rehabilitaciji osoba sa invaliditetom,
dok je Anna Mamalaki, Globalni odsek za ljudske resurse – Senior menadžer Employee Engagement, Titan Cement Company SA najavila sesiju EU Talent – Podrška zapošljavanju mladih, predstavila programe podrške velike evropske kompanije, ali i ciljeve evropske inicijative Pakt za mlade, čiji je Forum za odgovorno poslovanje nacionalni partner za Srbiju.
Prezentaciju Doc. dr Nataše Krstić možete preuzeti ovde.
U okviru segmenta Ciljevi održivog razvoja: Akcije u Srbiji, učesnicima su se obratile Jasmina Veselinović, Savetnica, Ministarstvo bez portfelja zaduženo za demografiju i populacionu politiku, i Marijana Pavlović, Predsednica upravnog odbora, Globalni dogovor u Srbiji.
Aktivnosti kompanija članica Foruma za odgovorno poslovanje ka ispunjenju Ciljeva održivog razvoja UN-a predstavila je Tijana Koprivica, UO Forum za odgovorno poslovanje i Direktor za održivo poslovanje, Delta Holding. Za više informacija o doprinosu članica Foruma na ispunjenu Ciljeva održivog razvoja UN-a, preuzmite prezentaciju Tijane Koprivice, ali i rezultate Godišnjeg upitnika o društveno odgovornom poslovanju za 2016. godinu.
Na kraju ovog segmenta, predstavnici kompanija članica Foruma za odgovorno poslovanje izašli su pred publiku i simbolično izrazili svoju posvećenost Ciljevima održivog razvoja tako što su na veliki poster zalepili nalepnice sa logotipom svoje kompanije, pored cilja čijem ostvarenju je njihova kompanija posvećena.
U okviru konferencije, realizovani su i brzi sastanci između predstavnika vodećih kompanija u Srbiji i socijalnih preduzeća, kao i izložba proizvoda socijalnih preduzeća.
Popodnevne sesije, Hotel Crystal
U okviru popodnevnog segmenta održane četiri paralelne sesije.
Prva paralelna sesija bila je posvećena promociji publikacije Preporuke za unapređenje Zakona o zapošljavanju i profesionalnoj rehabilitaciji osoba sa invaliditetom, ali i ključnim preporukama za unapređenje Zakona o zapošljavanju i profesionalnoj rehabilitaciji OSI, u okviru koje je govorila Doc. dr Nataša Krstić, Fakultet za medije i komunikacije, Univerzitet Singidunum. Prezentaciju gospođe Krstić možete preuzeti ovde.
Publici se obratila i Ivana Filipov, Samostalna savetnica u stručnoj službi, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, i predstavila „Kodeks ravnopravnosti: Smernice za izradu kodeksa antidiskriminacione politike poslodavaca u Srbiji”. Kodeks ravnopravnosti možete preuzeti ovde, ali i prezentaciju gospođe Filipov.
Odgovornost u lancu nabavke bila je tema druge paralelne sesije, gde su srpske kompanije predstavile svoje prakse u ovom polju i pokazale značajan napredak i unapređenje u procesima koji su sve više inkluzivni ka malim i socijalnim preduzećima. U panel diskusiji učestvovale su Bernedine Bos, Direktorka za međunarodnu saradnju i razvoj biznisa, CSR Netherlands, Jovana Mehandžić Đurđić, Menadžerka za održivi razvoj, IKEA SEE; Ivana Matijević, Menadžerka za održivost lanca nabavke, Telenor Srbija; Višnja Živanović, Direct Spend Procurement Menadžer, Coca-Cola HBC Srbija i Crna Gora; Aurena Dinić, Saradnica za edukaciju i razvoj, Delhaize Srbija. Moderator panela bio je Neven Marinović, Izvršni direktor, Forum za odgovorno poslovanje.
U popodnevnom segmentu, održane su i paralelne sesije: EU Talent – Podrška zapošljavanju mladih – međusektorska debata o podršci zapošljavanja mladih kroz programe koje u Srbiji realizuju donatori, kao i podrška poslovnog sektora za ostvarivanje preduzetničkih ideja, kroz realizaciju kvalitetnih stručnih praksi, ali i specijalizovanim programima kompanija namenjenih unapređenju veština mladih, radi podsticanja njihove konkurentnosti na tržištu rada. Učesnici ovog panela bili su Anna Mamalaki, Globalni odsek za ljudske resurse – Senior menadžer Employee Engagement, Titan Cement Company SA; Jovana Paljić, Community Executive, Coca-Cola HBC Srbija i Crna Gora; Ksenija Mijuk Gagović, menadžer za selekciju kadrova, Societe Generale banka Srbija; Zorica Džida, Direktorka sektora za Društveno odgovorno poslovanje, Vojvođanska Banka; Marija Radovanović, Viša projektna menadžerka, GIZ YEP; Jelena Milovanović, Zamenica menadžera, SIPRU; Moderatorka: Neda Stanković, Programska koordinatorka, Smart kolektiv.
Održani su i Mentorski sastanci: Ideja za bolje sutra, između pobednika trećeg izdanja konkursa “Ideja za bolje sutra” koji ima za cilj da doprinese razvoju socijalnog preduzetništva, i predstavnika kompanije Uni Credit banke.
Na kraju konferencije, dodeljene su Nagrade za korporativno volontiranje kompanijama koje su realizovale volonterski program tokom 2017. godine. Više informacija o dodeli Nagrade možete pronaći ovde.
CSR Forum je prestižan godišnji događaj u organizaciji Foruma za odgovorno poslovanje i Smart kolektiva, koji domaćem poslovnom, javnom i civilnom sektoru predstavlja aktuelna rešenja i trendove iz oblasti društveno odgovornog poslovanja. Ova konferencija ima za cilj da stimuliše razvijanje međusektorske saradnje, kao preduslova za održivi razvoj društva.